Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 19 Απρ 2024, 08:12



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Πως θα διαγνώσω αν έχω πρόβλημα με το έντερο μου; 
Συγγραφέας Μήνυμα
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Πως θα διαγνώσω αν έχω πρόβλημα με το έντερο μου;
Όλα τα θέματα υγείας ξεκινάνε από το έντερο.

Αν το εντερο μας δεν λειτουργεί σωστά π.χ έχει διαταραχθεί η εντερική χλωρίδα ή έχουμε candida, παράσιτα, διαπερατό έντερο, Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου ή το έντερο να μην απορροφά σωστά τα θρεπτικά συστατικά κ.α τοτε κάνουν την εμφανιση τους σοβαρά προβλήματα υγείας, που μας ταλαιπωρούν και μας δυσκολεύουν την καθημερινότητα μας.

Δεν ειναι τυχαίο που τα περισσότερα άτομα με αυτοάνοσα παραπονιούνται για το εντερο τους ή εχουν ήδη διαγνωστεί με κάποια πάθηση. Να σημειώσω οτι μπορεί καποιος να εχει θεμα με το έντερο του αλλα να μην εχει συμπτωματα.

Στην ομαδα του facebook που συνομιλούμε πολλά ατομα, στην προσπαθειά μας να αντιμετωπίσουμε το θεμα μας, ανταλάσσουμε απόψεις και συνήθως λέμε πολυ πιθανόν να εχεις candida ή παράσιτα κ.α

Πολλοι απο μας παμε σε θεραπευτές και χωρις καμια εξεταση μας λενε οτι εχετε προβλημα με το εντερο και μας γεμιζουν συμπληρωματα.

Υπάρχουν ομως τροποι να βρουμε τι εχουμε και να μην πηγαινουμε στα τυφλά.

Εγω θα γραψω αυτους που γνωρίζω και θα παρακαλουσα να με ακολουθησουν και αλλοι και να γραψουν οτι γνωριζουν.

Για μενα ο πιο αξιοπιστος τροπος οχι μονο για να βρεις τι εχει το εντερο σου αλλα για να κανεις και διαγνωση γενικοτερα σε ολο τον οργανισμό σου ειναι ενα καλο μηχανημα βιοσυντονισμού!!!!!

Μπορει να σας φαινεται παραξενο αλλα τυφλα να εχουν οι γιατροί. Εγω προσωπικα εχω πολλα θεματα υγειας λογω ινομυαλγιας, το μηχανημα μου τα βρηκε ΟΛΑ. Πραγματικα νομιζα οτι μου εκαναν πλακα.

Μου βρηκαν ολα τα θεματα υγειας που ηξερα εγω οτι αντιμετωπιζα, αλλά μου βρηκε και ενα προβλημα στην καρδιά, μου βρηκε καντιντα, διαπερατο εντερο, τι βιταμινες χρειαζομαι, εκανε ελεγχο σε ματια, αυτιά κ.α, σε ολα τα συστηματα (ενδοκρινολογικο κ.α), σε τι εχω προδιαθεση ......ενιωσα οτι εκανα ενα πληρες τσεκ απ. Να προσθεσω, ότι μετα απο μενα πηγαν και αλλα δικα μου ατομα και αυτοί είχαν την ιδια θετική εμπειρία με μενα.

Να σημειωσω οτι το μηχανημα του βιοσυντονισμού διαγνωσκει προβληματα που με μια κλασικη εξεταση θα σας τα επιβεβαιωσει μετα απο καιρό. Και ειναι φυσικό γιατι π.χ μια εξεταση για Β12 στο μικροβιολογικο, ελέγχει το αίμα. Σημασια εχει ομως ποση Β12 υπάρχει στο κυτταρο.

Ξερω ατομο που ο βιοσυντονισμός του βρηκε καρκινο, πηγε στους γιατρούς εκανε εξετασεις και δεν του βρηκαν τιποτα. Τα συμπτωματα ομως και η επιβεβαιωση από τον γιατρό ηρθαν, με καθυστερηση, 1 χρονο μετά.

Εγω πήγα σε 2 μηχανηματα βιοσυντονισμού και τα 2 μου εβγαλαν τα ιδια αποτελεσματα.

1. Quantum SCIO – INDIGO
2. DETA-ELIS

Τωρα αν ειστε "φιλος" των κλασσικών εξετάσεων:

1. Στο "κεντρο πεπτικών διαταραχών" στην Γλυφαδα, μπορειτε να κανετε μια σειρα διαγνωστικών εξετασεων http://abh-medicalgroup.com/services/
2. Στο μικροβιολογικο "Διαγνωστική Αθηνών" μπορείτε να κάνετε εξεταση για συνδρομο διαρρεοντος εντερου και για παρασιτα (εξεταση κοπρανων).
3. Στο κέντρο nutrilabs γινεται η εξέταση: CDSA 2.0 – Πλήρης Γαστρεντερική Ανάλυση ( Comprehensive Digestive Stool Analysis). Όπως αναφερεται στην ιστοσελίδα τους:
Η εξέταση αυτή, αποτελεί απλά και χωρίς υπερβολές την πληρέστερη μη επεμβατικη γαστρεντερική εξέταση παγκοσμίως !Αξιολογεί πλήρως τη φυσιολογική κατάσταση της εντερικής λειτουργίας, και πέρα από τα στοιχεία που δίνει για τη χλωρίδα (παθολογική και μη) του εντέρου και το περιβάλλον του παχέος εντέρου παρέχει και πλήρη ανοσολογική εικόνα της γαστρεντερικής οδού. Το προφίλ αυτό ενδείκνυται για όλα τα χρόνια προβλήματα του γαστρεντερικού και τα αυτοάνοσα νοσήματα που αφορούν το σύστημα αυτό. Μπορεί να προσφέρει διαφοροποίηση μεταξύ φλεγμονωδών και μη ασθενειών, ενώ η αξιοπιστία, η ευαισθησία και η ακρίβεια είναι μέγιστες καθώς χρησιμοποιούνται πολύ αξιόπιστοι και διεθνώς εγκεκριμένοι δείκτες όπως η καλπροτεκτίνη και η πρωτεΐνη Χ των ηωσινόφιλων.


02 Οκτ 2015, 04:05
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.