Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 19 Απρ 2024, 23:46



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Οστεοχονδρίτιδα κνημιαίου κυρτώματος 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 10 Αύγ 2015, 14:07
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Οστεοχονδρίτιδα κνημιαίου κυρτώματος
Καλησπέρα σας,

Στην ηλικία των 13 - 14 ετών παρουσίασα στα γόνατα "οστεοχονδρίτιδα κνημιαίου κυρτώματος" και στα δύο γόνατα. Τότε ο ορθοπεδικός μου είχε συστήσει να φοράω επιγονατίδα όταν αθλούμαι και να κάνω κάποιες ασκήσεις για την ενδυνάμωση του τετρακεφάλου. Είχα την εντύπωση ότι μεγαλώνοντας, το πρόβλημα αυτό θα εξαφανιζόταν, όμως παρέμεινε και στα δύο γόνατα παρόλο που δεν με ενοχλεί πλέον εδώ και αρκετά χρόνια (είμαι πλέον 30). Μερικές μόνο φορές και μετά από συνεχόμενες μέρες άθλησης, νιώθω μια πολύ μικρή ενόχληση στην περιοχή. Σε μια συζήτηση πριν λίγο καιρό, ένας γυμναστής μου είπε ότι δεν πρόκειται να έχω κάποιο πρόβλημα ενώ για αισθητικούς και μόνο λόγους θα μπορούσα να κάνω χειρουργείο.

Εδώ και 2 χρόνια παίζω μπάσκετ σε εργασιακό πρωτάθλημα και επίσης έχω ξεκινήσει τρέξιμο. Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για το αν μπορώ να παίζω και να τρέχω άφοβα, αν χρειάζεται να κάνω κάποιες εξειδικευμένες ασκήσεις (π.χ στο ζέσταμα) ή αν πρέπει να φοράω επιγονατίδες. Νομίζετε ότι πρέπει να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό και να κάνω εξετάσεις; Υπάρχει κάποιος που να έχει το ίδιο πρόβλημα;


10 Αύγ 2015, 14:20
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.