Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 10:56



Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
ΟΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 25 Νοέμ 2014, 22:57
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση ΟΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
Άνοιξα αυτό το θέμα ώστε να προστεθούν εδώ εμπειρίες κι άλλων μελών, εν ήδει έρευνας που δεν καταδέχεται η επίσημη ιατρική να κάνει, μήπως και βοηθηθούν άτομα που δεν βρίσκουν θεραπεία με τα χημικά φάρμακα.
Έχω πολλές προσωπικές εμπειρίες αλλά και εμπειρίες οικογένειας, συγγενών, φίλων και γνωστών που τους συνέστισα την ομοιοπαθητική, όπως:
Το πρώτο μου παιδί θεραπεύτηκε από εκκριτική ωτίτιδα και κώφωση μέσα σε 20 μέρες κι έτσι γλύτωσε από παρακέντηση στο τύμπανο που μας έλεγαν να κάνει εν έτει 1975 κι ήταν μόνο 4-5 ετών, αποκλείεται λοιπόν η αυθυποβολή.
Κατόπιν η κουνιάδα μου περί το '76 συνέλαβε παιδί με πολυκυστικές ωοθήκες και πολυετή ταλαιπωρία, ορμόνες κλπ. τη στιγμή που γυναικολόγος της είπε πως αν συλάβει θα σκίσει το πτυχίο του.
Εγώ πολλάκις ωφελήθηκα από ψυχολογικά προβλήματα και αρθριτικούς πόνους.
Ξαδέλφη μου με βαριά κατάθλιψη λόγω αυτοκτονίας της μητέρας της, συνήλθε και βοηθήθηκε κι άλλες φορές έκτοτε σε διάφορα.
Ξάδελφος του ανδρός μου πάλι από καταθλιπτικό σύνδρομο που δεν σηκωνόταν απ' το κρεβάτι, έγινε καλά κι άρχισε πάλι τις δραστηριότητές του.
Άλλη ξαδέλφη μου σταμάτησε να βγάζει "καντήλες" μόλις έμπαινε στη θάλασσα.
Έπεσε η πίεση στον πατέρα μου, στη μητέρα μου και στη πεθερά μου.
Πρόσφατα πάλι εγώ θεραπεύτηκα από φοβίες και ανασφάλειες και έλλειψη αυτοεκτίμησης κι ισορρόπησα.
Νόμιζα πως θα τα θυμηθώ όλα, αλλά δεν με βοηθάει άλλο η μνήμη μου, πάντως, όλο εκπλήξεις θυμάμαι πως ήμασταν από παλιά.
Ελπίζω να γράψετε όλοι τις δικές σας εμπειρίες... ελπίζω να μπει η ομοιπαθητική στο εθνικό σύστημα υγείας, στα ασφαλιστικά ταμεία, ώστε να μπορούν κι οι πιο φτωχοί να οφελούνται και να μη καταφεύγουν στα χημικά.


26 Νοέμ 2014, 00:32
Προφίλ

Εγγραφη: 25 Νοέμ 2014, 22:57
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: ΟΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
Ακόμη, πολλές ευεργετικές παρεμβάσεις ομοιοπαθητικές μπορείτε να βρείτε και στο φόρουμ των γονιών www.parents.gr νομίζω σωστά το γράφω, όπου για χρόνια καταγράφονται μικροθαύματα από γονείς στην ενότητα για την ομοιοπαθητική.


26 Νοέμ 2014, 10:27
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΟΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
Εγω πιστευω στην ομοιοπαθητικη, μπορει να κανει θαυματα αρκει ομως να βρει ο ομοιοπαθητικος το χαπι που σου ταιριαζει. Διαβαζοντας αυτα που εγραψες μου δημιουργηθηκε η εξης απορια......σε ποιο ομοιοπαθητικο εχουν παει ολα αυτα τα ατομα που αναφερεις και θεραπευτηκαν; Γιατι εγω κανω ομοιοπαθητικη 10 χρονια, εχω παει μεχρι και στον κορυφαιο Έλληνα ομοιοπαθητικο και στα σοβαρα προβληματα υγειας που αντιμετωπιζω δεν εχω δει ασπρη μερα!!!


15 Δεκ 2014, 03:41
Προφίλ

Εγγραφη: 03 Σεπ 2018, 01:24
Δημοσ.: 3
Δημοσίευση Re: ΟΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
εγω παρακολουθω εναν ομοιοπαθητικο και βλέπω διάφορα περιστατικά και δεν εχω βγαλει συμπέρασμα αν ειναι όντως αληθεια τα αποτελέσματα του.

http://www.biomedicus.gr/%CE%BF%CE%BC%C ... %BA%CE%AC/


03 Σεπ 2018, 01:36
Προφίλ

Εγγραφη: 24 Ιούλ 2019, 18:39
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: ΟΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
Εγώ γενικά αποφεύγω τους γιατρούς και ήμουν επιφυλακτικός και με τους ομοιοπαθητικούς. Μετά από από κάποιες συστάσεις με έστειλαν σε μία ομοιοπαθητικό γιατρό στην Αθήνα με την οποία εδώ και 4 χρόνια έχω δει εκπληκτικά αποτελέσματα. Δίνει έμφαση στον άνθρωπο και όχι στην είσπραξη. Ξεπέρασα σχεδόν τελείως μια χρόνια αλλεργία και αγχώδη διαταραχή.


24 Ιούλ 2019, 18:50
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.