Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 07:46



Απάντηση στο θέμα  [ 2 δημοσιεύσεις ] 
Αυχενικό σύνδρομο, πρόβλημα στον ώμο ή κάτι παραπάνω? 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 10 Οκτ 2012, 17:10
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Αυχενικό σύνδρομο, πρόβλημα στον ώμο ή κάτι παραπάνω?
Καλησπέρα σας. Είμαι 24 χρονών και πρόσφατα είχα μια ενόχληση στον αυχένα και κάτι πόνους στον θώρακα (και γενικά στα κόκκαλα)για αρκετές μέρες. Επειδή ο πόνος στον αυχένα έγινε ιδιαίτερα ενοχλητικός και με απέκοπτε από τις δραστηριότητές μου επισκέφτηκα νοσοκομείο όπου ο ορθοπαιδικός μετά από ακτινογραφία του αυχένα διέγνωσε ευθειασμό και μου σύστησε να φοράω κολάρο και να παίρνω κάποια αναλγητικά για μια βδομάδα. Με την πάροδο αυτής της εβδομάδας και ακολουθόντας τις οδηγίες του γιατρού ο πόνος παραμένει , ελαφρά χαμηλότερης έντασης αλλά το ίδιο ενοχλητικός. Ο σποραδικός πόνος στον θώρακα παραμένει επίσης. Αρχικά θεώρησα ότι αυτό οφειλόταν στην πρακτική του καπνίσματος (ήμουν καπνιστής για δύο χρόνια) αλλά το σταμάτησα τον τελευταίο ενάμιση μήνα και οι ενοχλήσεις επιμένουν. Το πρόβλημα του αυχένα φαίνεται να επηρρεάζει όλη την πάνω περιοχή της πλάτης μου και ειδικά τον αριστερό ώμο όπου και πονάω έντονα ειδικά όταν σηκώνω το χέρι μου ψηλά. Επ αυτού θυμήθηκα ότι κατά την διάρκεια του καλοκαιριού είχα νιώσει κάποιες ενοχλήσεις και πάλι στον αριστερό ώμο (ξανφικός οξύς πόνος, ειδικά όταν καθόμουν).
Τις τελευταίες μέρες η γενική κάτάστασή μου είναι:
-Συνεχιζόμενη ενόχληση στον αυχένα
-Πόνος στο πίσω μέρος του κεφαλιού (όχι συνεχής πονοκέφαλος απλά αντανακλάσεις πόνου)
-Συνεχής ενόχληση στον αριστερό ώμο -ωμοπλάτη και πόνος όταν σηκώνω το αριστερό μου χέρι.

Τι μπορεί να είναι? Θεωρήτε ότι πρέπει να κάνω ακτινογραφία θώρακος? Το πρόβλημα είναι ορθοπεδικό, νευρολογικό ή άλλης φύσεως?


10 Οκτ 2012, 17:28
Προφίλ
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Re: Αυχενικό σύνδρομο, πρόβλημα στον ώμο ή κάτι παραπάνω?
Η ερωτηση σας απαντηθηκε
viewtopic.php?f=42&t=1189


12 Οκτ 2012, 12:46
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 2 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.